Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8:00-18 hod.)
Novinky
01.03.2021
E-shop právě spuštěn
E-shop je od dnešního dne v plném provozu. Doufáme, že se Vám líbí a že jej budete rádi a pravidelně navštěvovat :) Miroslav Pokorný číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
20.01.2021 Tipy a recepty
Datle – výživný zázrak z pouště
Dokonalá moudrost přírody obdařila datle všemi potřebnými živinami, aby poskytla nejen lidem vše potřebné pro přežití v těžkých podmínkách. číst celé
10.01.2021 Tipy a recepty
Quinoa
Quinoa je starobylé jihoamerické obilí, které bylo po staletí v Evropě ignorováno. číst celé
10.01.2021 Tipy a recepty
Mango – pramen zdraví a energie
Lahodné a sladké mango je v zemích původu považováno za „královnu mezi ovocem“. číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

10.01.2021
Tipy a recepty

Quinoa

Quinoa je starobylé jihoamerické obilí, které bylo po staletí v Evropě ignorováno. Zajímavé je, že si quinoy zbytek světa všiml teprve nedávno a díky vysokému obsahu výživy je nyní oblíbené jako důležitá „superpotravina“. Patří do zdravého jídelníčku vegetariánů, veganů a vědomého stravování. Tento článek pojednává o tom, co je quinoa, odkud pochází a proč je pro vás tak dobrá.

 

Co je Quinoa?

Quinoa je semenem rostliny Chenopodium quinoa. Botanicky vzato to není zrno, ale často se mu říká „pseudoobilí“, protože má podobný výživový obsah a konzumuje se stejným způsobem, jako obilná zrna. Co je „quinoy“? Quinoa byla pěstována jako potravina již před 7 000 lety v Andách. Inkové jej nazývali „mateřské zrno“ a věřili, že je posvátné.

Ačkoli se nyní pěstuje po celém světě, většina produkce stále pochází z Bolívie a Peru. Pro zbytek světa to bylo donedávna neznámé. Od té doby zaznamenala obrovský nárůst popularity kvůli vysokému obsahu živin a zdravotním přínosům. Je také snadné pěstovat ji v různých podmínkách.

 

Co je to quinoa? Quinoa je velmi populární, protože je to bezlepkové zrno. To znamená, že jej mohou konzumovat lidé s celiakií, alergiemi na pšenici nebo ti, kteří se lepku vyhýbají. Quinoa má vysoký obsah bílkovin ve srovnání s většinou rostlinných potravin. Obsahuje také všechny nezbytné aminokyseliny, které potřebujete, což z něj činí vynikající zdroj bílkovin pro vegetariány a vegany. Je tak výživná, že si ji s sebou berou i kosmonauti při cestě na měsíc.

Rok 2013 byl OSN pojmenován dokonce „Mezinárodním rokem quinoi“ kvůli jeho cenným kvalitám a potenciálu řešit celosvětový hlad a nedostatek výživy.

 

Druhy quinoa

Existuje více než 3 000 odrůd quinoy. Nejčastěji pěstovanými typy jsou quinoa červená, quinoa černá a quinoa bílá. Existuje také trikolorní odrůda, která je směsí všech tří. Quinoa může být také zpracována do vloček nebo rozemletá na mouku, kterou lze poté použít k vaření a pečení.

Bílá quinoa je nejčastěji konzumovanou odrůdou a je to, co obvykle najdete v obchodě. Je zajímavé, že různé typy mají také různý obsah živin. Studie zkoumající červenou, černou a bílou quinoa zjistila, že zatímco černá quinoa má nejnižší obsah tuku, má nejvyšší obsah omega-3 mastných kyselin a karotenoidů. Červená a černá quinoa mají také téměř dvojnásobný obsah vitaminu E než bílá quinoa. Stejná studie analyzovala obsah antioxidantů každého typu a zjistila, že čím tmavší barva, tím vyšší antioxidační kapacita.

 

Quinoa je nabitá živinami

Toto obilí je také oblíbené, protože je velmi výživné. Quinoa je nabitá vitamíny a minerály a obsahuje více bílkovin, vlákniny a zdravých tuků, než jiná zrna. Jen jeden šálek (185 gramů) vařené quinoa je skvělým zdrojem následujících živin:

(doporučené denní dávky)

Mangan: 58%

Hořčík: 30%

Fosfor: 28%

Kyselina listová: 19%

Měď: 18%

Železo: 15%

Zinek: 13%

Thiamin: 13%

Riboflavin: 12%

Vitamin B6: 11%

Stejný šálek poskytuje pouze 220 kalorií, kromě 8 gramů bílkovin, 4 gramů tuku a nejméně 5 gramů vlákniny.

 

Přidání quinoa do vaší stravy je skvělý způsob, jak zvýšit denní příjem důležitých vitamínů, minerálů a vlákniny.

 

Obsahuje prospěšné rostlinné sloučeniny

Quinoa má vysoký obsah prospěšných rostlinných sloučenin. Příkladem jsou saponiny, fenolové kyseliny, flavonoidy a betacyaniny. Mnoho z těchto sloučenin může působit jako antioxidanty, což znamená, že mohou neutralizovat volné radikály, které poškozují vaše tělo na molekulární úrovni.

 

Jedna studie zkoumala 10 druhů obilí z Peru. Zjistilo se, že quinoa měla antioxidační kapacitu 86%, což bylo vyšší než u všech ostatních analyzovaných zrn (7). Zatímco všechny odrůdy quinoa mají vysoký obsah antioxidantů, nejtmavší semena obsahují nejvyšší množství. To znamená, že černá quinoa obsahuje více antioxidantů než bílá (3).

Klíčení semen může také ještě více zvýšit obsah antioxidantů (8). Jedna studie nicméně zjistila, že konzumace 25 gramů quinoa denně zvýšila hladinu důležitého antioxidantu glutathionu o 7% (9).

To ukazuje, že skutečně může pomoci vašemu tělu bojovat s oxidačním poškozením způsobeným volnými radikály.

 

Jak jíst Quinoa?

Quinoa je velmi univerzální a snadno se připravuje. Má ořechovou chuť a lepkavou, načechranou strukturu. Můžete ji vařit stejně jako rýži, se dvěma díly vody na jednu část quinoi. Jednoduše přiveďte vodu k varu, poté snižte teplotu a nechte ji vařit asi 15 minut. Pro pestřejší chuť zkuste použít zeleninový vývar místo vody, nebo přidat různé koření pro vylepšení chuťi.

Quinoa může být použita jako každé jiné obilí. Může se podávat samotná, jako příloha nebo zapojit k jiným receptům. Mouku z quinoy lze také použít při pečení.

 

Jak si quinoa vychutnat:

 

- Smíchejte s nakrájenou čerstvou zeleninou (rajčata, okurky, cibule, paprika, kukuřice, hrášek, mrkev, kyselé zelí aj., podávejte teplé nebo studené

- Okořeňte a podávejte jako přílohu ( k zelenině, masu, rybě).

- Vařte a přidejte do snídaňových cereálií s banány nebo borůvkami, nebo jakýmkoliv jiným ovocem a ořechy – kešu, mandlemi, pistáciemi, para ořechy, lískovými ořechy (prolinky).

- Smíchejte se zeleninou, okořeňte a naplňte do papriky.

- Přidejte do zeleninového salátu

 

Quinoa je jednou z nejpopulárnějších zdravých potravin na světě.

 

Quinoa je bezlepková, s vysokým obsahem bílkovin a jednou z mála rostlinných potravin, které obsahují dostatečné množství všech devíti esenciálních aminokyselin. Má také vysoký obsah vlákniny, hořčíku, vitamínů B, železa, draslíku, vápníku, fosforu, vitaminu E a různých prospěšných antioxidantů.

 

Účinky quinoy pro zdraví

 

V dnešní době najdete quinoa a výrobky z quinoa po celém světě, zejména v obchodech se zdravou výživou a restauracích, které kladou důraz na přírodní potraviny. Existují tři hlavní typy: bílá, červená a černá.

 

Obsah živin v 1 šálku (asi 185 gramů) vařené quinoy:

 

Bílkoviny: 8 gramů

Vláknina: 5 gramů

Mangan: 58% doporučené denní dávky

Hořčík: 30% doporučené denní dávky

Fosfor: 28% ddd

Kyselina listová: 19% ddd

Měď: 18% ddd

Železo: 15% ddd

 

1. Quinoa obsahuje kompletní bílkoviny

Quinoa je jedním z mála rostlinných proteinů, který je úplným proteinem. To znamená, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které potřebujete.

Proteiny jsou vyrobeny z aminokyselin, které si vaše tělo může vytvořit samo, nebo je lze najít v určitých potravinách. Devět aminokyselin jsou esenciální, což znamená, že si je vaše tělo nedokáže vyrobit a musíte je získat ze stravy. Kompletní bílkoviny obsahují všech devět aminokyselin ve významném množství. I když jsou všechny živočišné zdroje bílkovin úplné, většina rostlinných bílkovin není. Jako kompletní rostlinný protein je quinoa jednou z výjimek.

To je jedna z jejích nejunikátnějších vlastností a je to velmi cenný zdroj bílkovin, zejména pro někoho, jehož strava je většinou rostlinná. Je proto velmi důležitá pro vegetariány. I když je možné získat všechny esenciální aminokyseliny z rostlinné stravy, vyžaduje to konzumaci různých rostlinných proteinů. Quinoa má obzvláště vysoký obsah lysinu, methioninu a cysteinu, což jsou některé z aminokyselin, které mají rostlinné potraviny často nízký.

 

2. Obsahuje důležité flavonoidy

Účinky potravin na zdraví se týkají nejen vitamínů a minerálů, ale i stopových prvků (minerálů), z nichž některé jsou extrémně zdravé a podílí se na funkcí metabolismu a správného fungování těla.

To zahrnuje i rostlinné antioxidanty zvané flavonoidy, u nichž bylo prokázáno, že nabízejí různé zdravotní benefity.

¨

Dva flavonoidy, které byly obzvláště dobře zkoumány, jsou kvercetin a kaempferol, které se oba nacházejí ve vysokém množství právě v quinoa. Ve skutečnosti je obsah quercetinu v quinoa dokonce vyšší, než v typických potravinách s vysokým obsahem quercetinu, jako jsou brusinky.

Ukázalo se, že tyto důležité molekuly mají protizánětlivé, antivirové, protirakovinové a antidepresivní účinky ve studiích na zvířatech (7, 8, 9, 10). Zahrnutím quinoy do vaší stravy významně zvýšíte celkový příjem těchto (a dalších) důležitých živin.

 

3. Velmi vysoký obsah vlákniny

Další důležitou výhodou quinoy je její vysoký obsah vlákniny. Jedna studie, která zkoumala 4 odrůdy quinoa, zjistila rozmezí 10–16 gramů vlákniny na každých 100 gramů. To se rovná 17–27 gramům na šálek, což je velmi vysoká hodnota - více než dvojnásobná, než u většiny jiných typů obilí. Bohužel většina vlákniny je nerozpustná, což se nezdá mít stejné zdravotní výhody jako rozpustná vláknina. Obsah rozpustné vlákniny v quinoa je i tak slušný, s přibližně 2,5 gramy na šálek nebo 1,5 gramu na 100 gramů. Četné studie ukazují, že rozpustná vláknina může pomoci snížit hladinu cukru v krvi, snížit hladinu cholesterolu, zvýšit plnost a pomoci při hubnutí.

 

4. Bezlepková - ideální pro alergiky na lepek

Quinoa je přirozeně bezlepková. Mnoho vědců se dívá na quinoa jako na vhodnou přísadu do bezlepkové stravy. Studie ukázaly, že používání quinoa místo typických bezlepkových jídel, jako je bramborová, kukuřičná a rýžová mouka, může dramaticky zvýšit nutriční a antioxidační hodnotu vaší stravy, když se vyhýbáte lepku.

 

5. Bohatá na aminokyseliny

Bílkoviny jsou tvořeny aminokyselinami, z nichž devět se nazývá esenciální, protože vaše tělo je nedokáže produkovat a potřebuje je získat prostřednictvím své stravy. Pokud potravina obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, označuje se jako kompletní protein. Problém je v tom, že mnoho rostlinných potravin obsahuje určité esenciální aminokyseliny, jako je lysin. Quinoa je však výjimkou, protože obsahuje dostatečné množství všech esenciálních aminokyselin. Z tohoto důvodu je vynikajícím zdrojem bílkovin. Má více a lepší bílkoviny než většina zrn. S 8 gramy kvalitních bílkovin na šálek (185 gramů) je quinoa vynikajícím rostlinným zdrojem bílkovin pro vegetariány a vegany.

 

Quinoa příprava – jak vařit

Quinoa má velmi pestré využití. Existuje quinoa bílá, quinoa černá nebo quinoa červená. Bílá má neutrální chuť. Dá se jíst naslano i nasladko. Hodí se jako příloha k rybě nebo masům, jako součást zeleninových salátů, nebo na styl rizota, paelly (zelenina, bylinky, koření).

Může být základem snídaňových misek s ovocem a ořechy. Je velmi sytá a podporuje hubnutí. Je ale výživnější, než rýže. Hodí se i do polévek, aby více zasytily.

 

https://www.youtube.com/watch?v=NAHrozDC6_I

 

Příprava quinoy

Jak se vaří quinoa? Samotnou quinou propereme ve vodě a pak vaříme ve vodě v poměru 2 díly vody na 1 díl quinoy 10 – 15 minut. Po uvedení vody do varu ztlumíme plamen a necháme povařit pod pokličkou, až změkne a nasaje vodu. Quinoa vaření je poměrně jednoduché, podobně jako u jáhel nebo rýže.

 

Quinoa recepty

 

 

 

Recepty z quinoy mohou být velmi pestré, ačkoliv se to nezdá. Sama o sobě je bez chcuti, ale dodáním správných přísad a koření z ní vykouzlíte skvělé výživné jídlo.

 

Quinoa s kuřecím a zeleninou

Na pánvi lehce osmahneme pórek a česnek, přidáme quinou, zalijeme vodou, dochutíme oregánem solí a pepřem, a necháme vařit na jemném plameni přikryté pokličkou. Přidáme chřest, kuřecí prsa a tvaroh. Přidáme citron, petržel, a posypeme parmazánem.

 

https://www.youtube.com/watch?v=WNTil0HbWmc

 

Quinoa recepty salát

Quinoa se zeleninou, a krůtím masem

Na pánev nalijeme olivový olej, přidáme kousky krůtího masa, případně mletíoh, kukuřici, krájenou cibuli a papriku, krájený česnek, petržel, dochutíme papriko, quinoa, červené fazole, a krájená rajčata. To vše vaříme na jemném plameni. Když je quinova rozvařená, posypeme strouhaným sýrem a sekanou petrželkou.

 

Quinoa s krevetami

Na pánev dáme rozehřát máslo, krájenou cibuli, rozetřený česnek, chilli nebo sladkou papriku, koření papriku, a quinou. Zalijeme vývarem a vaříme pod pokličkou. Přidáme brokolici a krevety. Nakonec pokapeme citronem a krájenou cibulkou.


Salát z quinoy - zelenina s feta sýrem a olivami

Přísady: quinoa, česnek, cibulka, olivový olej, citron, nakládaná nebo vařená cizrna, petržel, máta (nebo jiné bylinky podle vaší chuti- oregáno, tymián, bazalka apod.), sýr feta, okurka, rajčata.

Povaříte 1 díl quinoy ve 2 dílech vody. Když se začne vařit, ,snižte plamen a nechte dojít 10 minut.

Nakrájíme čerstvý petržel a mátu. Hotovou quinou posypeme bylinkami, posypme cizrnou, sekanou cibulkou, rajčaty a okurkami, a posypeme feta sýrem. Případně posypeme olivami, nebo ořechy.

Dresink vytvoříme z citronu, olivového oleje, čerstvě nakrájeného česnek, soli, pepře.

https://www.youtube.com/watch?v=MczR0SRYFGc

 

Salát z Quinoyhttps://www.youtube.com/watch?v=L1uPqIp2CiQ

 

Zelenina s quinoou a kuřecím https://www.youtube.com/watch?v=xkiyz7mDomY

 

Další tipy na recepty z quinoy:

https://www.az-recepty.cz/quinoa-recepty/

https://www.receptnajidlo.cz/quinoa+recept

https://www.recepty.cz/quinoa-kucharka

https://happymag.cz/recepty/quinoa-10x-jinak-tyto-recepty-zvladnete-levou-zadni/

https://www.recepty.eu/recepty+quinoa

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Copyright © 2020 Oriskove.cz - Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.